II edycja konferencji Co z tym AML? Porozmawiajmy o przyszłości Instytucji Finansowych.

Z dumą pragniemy podzielić się z Wami relacją z naszej II edycji konferencji „Co z tym AML? Porozmawiajmy o przyszłości Instytucji Finansowych,” która odbyła się 17 listopada 2023 roku. To niezapomniane wydarzenie zgromadziło wybitnych ekspertów i profesjonalistów z branży finansowej, mających na uwadze wspólny cel – pokłonić się regulacjom z zakresu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, ale również odpowiedzieć na pytanie – czy jesteśmy przeregulowani?

Kiedy planowaliśmy I edycję wielu nie wierzyło, że się uda! Dlaczego? Był to okres wakacyjny, a więc urlopowy dla całego sektora. Jednak wierząc w naszą siłę, umiejętności i doświadczenie zaryzykowaliśmy i udało się! Teraz już wiemy, że żadne przeszkody nie staną nam na drodze, najważniejsza jest determinacja w dążeniu do celu, a jej nam nie brakuje 🙂

9 niezwykłych prelekcji, inspirujące rozmowy w kuluarach oraz 2 panele dyskusyjne za nami!

 

 

Spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnie powitaniem Radosława Obczyńskiego, Dyrektora Departamentu Przeciwdziałania Przestępczości Finansowej z mBANK-u. Jego niezwykła wiedza i doświadczenie były inspiracją dla wszystkich uczestników.

Kolejne prelekcje, takie jak „Nowe trendy omijania sankcji międzynarodowych” przedstawione przez Monikę Błaszczyk, Dyrektor Biura Standardów AML, Santander BP

czy „Przepisy karne w ustawie AML, czyli za co MLRO może iść do więzienia?” omówione przez Michała Szałasa, adwokata i eksperta w zakresie przestępczości gospodarczej dostarczyły nam wielu praktycznych spostrzeżeń i wskazówek.

Andrzej Otto wzbogacił nas swoim doświadczeniem jako praktyk w zakresie AML, kontroler wewnętrzny oraz inspektor nadzoru w firmach inwestycyjnych w zakresie rozwiązywania stosunków gospodarczych na podstawie art. 41 ustawy.

Niezwykle ciekawa była prezentacja Jana Komosy, Adwokata, Prawnika/Specjalisty ds. ochrony danych osobowych który przedstawił wiele ciekawych przypadków z branży sportowej a mianowicie „Piłka nożna jako obszar ryzyka prania pieniędzy”.

Choć nie mogła być z nami osobiście to nie ma rzeczy niemożliwych 🙂 Edyta Zdziarska, Ekspert ds. AML zdalnie połączyła się z nami, aby móc opowiedzieć o wytycznych EBA dotyczących zdalnego onboardingu klientów. Postawiła znaczące pytanie – jakie wymogi powinny spełniać narzędzia informatyczne?

 

„Ogólna (instytucjonalna) ocena ryzyka – istotne elementy, obowiązek aktualizacji i najczęstsze nieprawidłowości” to temat, który w swojej prelekcji wygłosiła Nikola Jadwiszczak – Niedbałka, Radca prawny w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna. Pytania ze strony uczestników nie ustawały a Nikola stanęła na wysokości zadania, aby nie pozostawić widowni bez odpowiedzi.

Andrzej KępaSenior Manager w Dziale Risk Advisory Deloitte (Financial Crime) pokłonił się nad tematem monitoringu sankcji w procesie weryfikacji klienta.

Prosto z Luxemburga przyjechał do nas nasz partner Maciej Waloszyk, AMLRO luksemburskich funduszy inwestycyjnych & Dyrektor Cascade Lab S.A., który za cel postawił odpowiedzieć na pytanie – jak być skutecznym w praktycznej realizacji obowiązków AMLowych?

Wisienkę na torcie stanowił panel dyskusyjny, który zebrał najjaśniejsze umysły z branży. Dyskusje były emocjonujące i skłaniały nas do refleksji nad wyzwaniami, jakie stoją przed instytucjami finansowymi.

Nie możemy zapomnieć o wspaniałej atmosferze towarzyszącej całej konferencji. Spotkania networkingowe pozwoliły na budowanie nowych relacji oraz wymianę doświadczeń, a uśmiechy i pasja uczestników pokazały, że temat AML wciąż jest na czasie i wymaga naszej wspólnej uwagi.

 

Zapraszamy Was do obejrzenia poniżej galerii zdjęć z tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że te wspomnienia będą dla Was równie cenne, co dla nas.

 

Dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie i obecność na naszej konferencji, Partnerom za zaufanie i wsparcie, uczestnikom za udział i gorące dyskusje a prelegentom za ogromny wkład merytoryczny!

Wasze wsparcie sprawia, że możemy kontynuować naszą misję edukacji i budowania świadomości w dziedzinie bezpieczeństwa finansowego.

 Do zobaczenia na kolejnej III edycji konferencji już w III 2024!

Opublikowano w

sebastian