Od ponad 25 lat zajmuje się zarządzaniem pracownikami – początkowo, jako menedżer personalny (zarówno w sektorze publicznym jaki i komercyjnym), a od 17 lat, jako konsultant,
trener. Właściciel firmy HR AUDYTOR. Pracuje dla firmy Wolters Kluwer Polska, jako prawnik, ekspert HR.
Jarosław Marciniak jest jednym z bardziej znanych i cenionych ekspertów w dziedzinie przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w zatrudnieniu. W swojej pracy doradczej i szkoleniowej, bardzo aktywnie zajmuje się tematyką przeciwdziałania mobbingowi, od 2005 roku przeprowadził ponad 200 szkoleń w tym zakresie, w latach 2006 – 2007 był ekspertem programu antydyskryminacyjnego „Równi w pracy – to się opłaca”, przez 3 lata był członkiem zespołu ekspertów ds. przeciwdziałania mobbingowi (opracowanie nowych przepisów k.p. w tym zakresie i rekomendacji dla pracodawców).
Jest autorem licznych publikacji w zakresie przeciwdziałania mobbingowi, a także kilku książek poświęconych tej tematyce m.in.: „PRZECIWDZIAŁANIE DYSKRYMINACJI W ZATRUDNIENIU. JAK W PRAKTYCE ZWALCZAĆ MOBBING I INNE FORMY DYSKRYMINACJI”, Wyd. Alphapro 2004, „PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI W MIEJSCU PRACY. PORADNIK DLA PRACODAWCY”, Wyd. Wolters Kluwer Polska 2008 oraz w roku 2010 “MOBBING, DYSKRYMINACJA, MOLESTOWANIE – ZASADY PRZECIWDZIAŁANIA” (drugie, uzupełnione wydanie ukazało się w grudniu 2014 roku). W roku 2014 ukazała się książka REGULAMINY I PROCEDURY W FIRMIE (wyd. LEX), w której także znalazły się kwestie praktyki antymobbingowej. Od kilku, w zakresie przeciwdziałania mobbingowi lat prowadzi zajęcia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (KSAP).
Jarosław Marciniak od 11 lat prowadzi również zajęcia na studiach podyplomowych na Uniwersytecie SWPS (kierunek „Psychologia śledcza” we Wrocławiu i w Warszawie): ”Mobbing, dyskryminacja, molestowanie, naruszanie godności osobistej pracowników; Sylwetki sprawców oraz psychologiczne i prawne aspekty interwencji”. Od 14 lat prowadzi szkolenia, warsztaty – dla kadry kierowniczej, pracowników, komisji (zespołów) ds. przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji. Przygotowuje oraz opiniuje procedury antymobbingowe i antydyskryminacyjne. Uczestniczy w posiedzeniach komisji antymobbingowych i antydyskryminacyjnych – jako ekspert zewnętrzny.